HOŞGELDİNİZ

Bloguma hoşgeldiniz...
Çocukluğumdan beri yemek sofraları, yemek yapma ritüelleri hayatımda önemli bir yer tuttu. Evdeki baklava açma sahneleri, su böreği pişirmeleri, çerkez tavuğu hazırlamaları ve daha birçoğu tüm detayları ile gözümün önünde halen. Yemek sofralarımız hep kalabalık ve bereketli oldu. Babam da annem de büyük kardeş oldukları için akraba ziyaretlerimiz düğün dernek fasıllarımız yoğundu. Çok kalabalık günlerde biz çocukların yer yataklarında enine yanyana yatışlarımızın lezzetini hiç unutmadım. Çok kardeşli, çok kuzenli bir ailede büyüdüğümüz için her şeyi özellikle de yediğini paylaşmayı seven bireyler olduk. Bu nedenle çocukluğumun tatlarını paylaşmayı hep çok istedim. Bunu bir kitapla da yapmak mümkündü tabii ama benim böyle büyük bir projeye cesaretim olmadı hiç. Blogda yazmak ise hem daha samimi hem de daha kolay geliyor bana. Yemek yemeyi de yapmayı da çok önemsiyorum. Çünkü ne yersek o olduğumuza inanıyorum ve yemek yemenin hayatı güzelleştiren bir ritüel olduğunu düşünüyorum.
Blogumda sağlıklı ve lezzetli tarifler paylaşmak istiyorum. Kullandığım malzemelerin organik olmasına dikkat ediyorum.Yağ olarak tereyağı ve sızma zeytinyağı kullanıyorum. Şeker kullanmıyorum, tatlandırmak için kuru meyveler ve az miktarda splenda kullanıyorum.
Sebzeleri baş tacı ediyorum. Ben diyabetli olduğum için böyle beslenmek zorundayım ama inanıyorum ki herkes böyle beslenirse hastalıkları yakalanmadan önce önleyebilirler. Tariflerimi keyifle deneyip tecrübelerinizi benimle paylaşmanızı çok isterim. Sevgiler.
vildanatalay77@gmail.com.

30 Mart 2013 Cumartesi

Kabak Tatlısı

Sevgili Dostlar,

Şu aralar tam mevsimi iken, sizlere" Kabak Tatlısı" tarifi vermek istiyorum. Aslında hepimiz bilir ve yaparız kabak tatlısını ama belki benim eklediğim ufak dokunuşlarla daha iyi bir tat elde edebilirsiniz diye ümit ediyorum...
Malzemeler:

1- 1kg bal kabağı
2- 400g toz şeker
3- 2 adet çubuk tarçın
4- 5,6 adet karanfil

Hazırlanışı:

1-Kabakları satın alırken ince uzun dilimletin.
2- Kabakları yayvan bir tencereye tek sıra halinde dizin.
3- Toz şekeri kabakların üzerine eşit olarak serpin.
4- Çubuk tarçın ve karanfilleri de tencerenin değişik yerlerine yerleştirin.
5- Tencereyi kapatıp, ateşi çok kısık ayara getirin.
6- Kabaklar yumuşayana kadar takriben birbuçuk, iki saat pişirin.
7- 150 derecedeki fırına yarım saat daha kapağı açık olarak pişirin, ve böylece karamelize bir doku elde edin.
8- Soğumasını bekleyip tarçın ve karanfilleri kabın içinden alın.
9- İri kırılmış ceviz ve kaymak ile servis etmenizi öneriyorum. Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder